Dostrzegając duże znaczenie zagadnień ekologicznych, zorganizowałyśmy w naszej szkole I Gminny Turniej Wiedzy Ekologicznej ,,Jestem cząstką i przyjacielem przyrody” dla uczniów klas III. Poszczególne szkoły z gminy reprezentowały trzyosobowe zespoły. Była to udana impreza, więc przedstawiamy jej scenariusz i zapraszamy zainteresowanych do skorzystania. TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ DLA UCZNIÓW KLAS III "JESTEM CZĄSTKĄ I PRZYJACIELEM PRZYRODY"
Cele:
- rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych,
- uwrażliwianie na konieczność ochrony środowiska naturalnego,
- uświadomienie uczniom źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz możliwości walki z tymi zagrożeniami,
- wdrażanie do posługiwania się zdobytą wiedzą i umiejętnościami w nowej sytuacji problemowej,
- wdrażanie uczniów do "zdrowej" rywalizacji,
- zintegrowanie dzieci z różnych szkół.
Regulamin konkursu:
- W turnieju biorą udział uczniowie klas III z gminy Bargłów Kościelny.
- Każda z klas typuje trzyosobową drużynę, na czele której stoi kapitan.
- Turniej składa się z dwóch części:
I – prezentacja wykonanego wcześniej plakatu pt. "Chroń przyrodę ojczystą", II – część teoretyczno–praktyczna.
- Każda drużyna wspólnie ustala odpowiedź, której udziela kapitan drużyny.
- Poziom wiedzy i umiejętności będzie oceniać komisja w składzie:
- pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego,
- dyrektor SP w Tajnie Starym,
- dwie opiekunki wybrane drogą losowania.
Przebieg turnieju:
- Powitanie wszystkich uczestników.
- Zajęcie miejsc.
- Powołanie komisji konkursowej.
- Przypomnienie regulaminu konkursu.
Na każde zadanie przeznaczony jest określony czas, po upływie którego drużyny muszą udzielić odpowiedzi. Kapitan drużyny udziela ustnej odpowiedzi w imieniu całej grupy. Na stolikach stoją pojemniki, do których będą wrzucane punkty – kasztany.
- Rozdanie zadań konkursowych.
- Podliczenie punktów.
- Ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców.
- Podziękowanie komisji za trud oceny, a uczestnikom za ciężką pracę.
ZADANIA KONKURSOWE
I KONKURENCJA: "WYBIERZ WŁAŚCIWĄ ODPOWIEDŹ"
- Z czym kojarzy ci się wyraz EKOLOGIA?
- z zespołem muzycznym,
- z ochroną środowiska,
- ze sklepem z ekoludkami.
Który zestaw przedstawia rośliny i zwierzęta żyjące w lesie?
- kret, koń, mrówka,
- jeleń, maliny, jodła,
- lis, stonka, sosna.
- Obserwator przyrody powinien:
- obserwować rośliny i zwierzęta, nie strasząc ich,
- siedzieć w domu i oglądać filmy przyrodnicze,
- pomóc ptakom wysiadywać jajka.
- Znalazłeś małego ptaszka, który wypadł z gniazda. Co z nim zrobisz?
- zaniesiesz go do szkoły,
- zamkniesz go w klatce,
- zostawisz go w tym samym miejscu lub ostrożnie włożysz do gniazda.
- Jak zachowasz się, gdy znajdziesz w lesie pustą butelkę?
- przejdziesz ostrożnie obok niej,
- podniesiesz butelkę i odrzucisz dalej,
- zabierzesz butelkę i zaniesiesz do śmietnika.
- Lekarz zwierząt to:
- pediatra,
- weterynarz,
- dentysta.
- Kiedy zauważysz mrowisko, powinieneś:
- pomóc mrówkom w budowie,
- okrążyć je w bezpiecznej odległości,
- podejść jak najbliżej i zrobić zdjęcie.
- Rzeka, która przepływa przez Biebrzański Park Narodowy to:
- Odra,
- Wisła,
- Biebrza.
II KONKURENCJA: "SPRAWDŹ, CZY WIESZ …"
- Podaj jak najwięcej nazw wiosennych kwiatów chronionych.
- Ile pokarmu zjada sikorka w ciągu doby?
- Czym się różni drzewo od krzewu?
- Wymień nazwy 5 drzew liściastych (nie owocowych).
- Nazwij części nadziemne rośliny.
- Podaj nazwę drzewa iglastego, które na zimę gubi igły.
- Jak odżywia się rosiczka?
- Jak nazywa się mieszkanie niedźwiedzia?
- Rozwiązywanie zagadek (każda drużyna losuje dwie zagadki).
- Zgadnijcie, przyrodnicy młodzi,
co wiosną raduje, a latem chłodzi, jesienią żywi, a zimą grzeje, niekiedy cały rok zielenieje? (drzewo)
- Wiosną zielono rosną. Latem gadają
z wiatrem. Jesienią barwy zmieniają. A zimą śpią pod pierzyną. (liście)
- Cichutko bądźmy tu, w tym zielonym domu.
Na mięciutkim siądźmy mchu, nie wadźmy nikomu. (las)
- Gdy jest stary, pień ma gruby.
Dzik nasiona jego lubi. (dąb)
- W bielutkiej sukience stoi sobie w lesie.
Jej zielone włosy złoci każda jesień. (brzoza)
- Zwierzak ten jest w puszczy drwalem,
ścina drzewa doskonale. I na wodzie z pni zwalonych dla rodziny stawia domy. (bóbr)
- Dobrze ją znamy z prześlicznej woni.
Kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni. Zdobi nam lasy, więc jej nie zrywaj! Za to odpowiedz jak się nazywa? (konwalia)
- Latem w niej pływamy, zimą po niej się ślizgamy.
Życie czerpie z niej przyroda. Co to jest? Już wiecie! ……… (woda)
- Podaj pełną nazwę najbliższego parku narodowego.
- Jak nazywa się mieszkanie bobrów?
- Jak nazywają się jaja żab?
- Układanie haseł z rozsypanki wyrazowej. (Grupa wykonująca zadanie najszybciej otrzymuje punkty.)
Mamy tylko jedną ziemię. Chroń lasy przed pożarem. Szanuj zieleń w swojej okolicy.
- Podaj nazwy trzech charakterystycznych zwierząt żyjących w Biebrzańskim Parku Narodowym.
III KONKURENCJA: "BANK POMYSŁÓW"
- W jaki sposób każde dziecko może wpływać na ochronę środowiska? Podaj kilka przykładów.
- W jaki sposób można w domu oszczędzać wodę?
- Jakie znaczenie dla człowieka ma las?
- Dlaczego nie można wypalać traw w rowach i na łąkach?
- Wymyśl i narysuj znak ekologiczny. (Grupa pracuje przez 10 minut, mając udostępnione materiały do wykorzystania.)
IV KONKURENCJA: "PRAWDA CZY FAŁSZ" (Grupy udzielają odpowiedzi przez podniesienie lizaka z literą P – prawda lub F – fałsz)
- Jestem przyjacielem przyrody, dlatego wyciąłem scyzorykiem swoje imię na drzewie.
- Przyjaciel przyrody to ten, kto wyrzuca śmieci w krzaki, żeby nie było ich widać.
- Paź królowej to chroniony owad.
- Kiedy ściółka leśna gnije, wytwarzają się trujące substancje, które niszczą las.
- Próchnica wzbogaca glebę w różne składniki odżywcze.
- Pomnik przyrody wykonany jest przez rzeźbiarza.
- Kukułka wysiaduje swoje jajka przez dwa tygodnie.
- W Biebrzańskim Parku Narodowym żyją bobry.
Danuta Kotowska, Barbara Jatkowska Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym
|